Utrechtse ICT Challenge: jong talent inspireert organisaties
Zestig studenten, drie echte opdrachtgevers en één dag de tijd: de Utrechtse ICT Challenge laat zien wat de nieuwe generatie ICT-talenten al in huis heeft. Vodafone Business was er dit jaar bij met een actueel beveiligingsvraagstuk dat veel organisaties herkennen. Accountmanager Aaron Verberne presenteerde de opdracht, begeleidde de dag en zag hoe jonge professionals zijn vraagstuk aanpakten. De resultaten? Verrassend concreet.
Dit artikel beschrijft hoe zestig studenten tijdens de Utrechtse ICT Challenge in één dag een echt BYOD-beveiligingsvraagstuk van Vodafone Business van briefing tot prototype brachten.
Eén dag, drie opdrachten, zestig studenten
De Utrechtse ICT Challenge is een initiatief van ROC Midden Nederland, Nimeto, Grafisch Lyceum Utrecht, MBO Utrecht en Hogeschool Utrecht, uitgevoerd in samenwerking met Fundamentals Academy. Het concept is bewust compact: studenten krijgen één dag de tijd om een opdracht van een echte opdrachtgever van briefing tot expositie te brengen. Ze werken in teams met studenten die ze nog nooit hebben ontmoet en die een andere opleiding volgen. Precies die mix van achtergronden en disciplines zorgt voor frisheid. De opdrachtgever profiteert van een onbevangen blik op vraagstukken waar hij al langer mee worstelt.
In de vierde editie deden drie opdrachtgevers mee: Politie Nederland, VPRO Medialab en Vodafone Business. De politie vroeg om een vernieuwde aanpak van de vacaturewebsite kombijde.politie.nl. VPRO Medialab zocht een frontend-ontwerp voor Impact Agents, een tool waarmee leraren lessen opzetten op basis van publieke omroepprogramma's. En Vodafone Business legde een vraagstuk neer dat in het onderwijs én het bedrijfsleven volop speelt.
Lees meer: 'De mens als achilleshiel van security'
Herkenbaar voor elke organisatie: BYOD
Medewerkers die hun privételefoon gebruiken voor werk-apps, e-mail en bedrijfsbestanden. Praktisch, maar ook een beveiligingsrisico dat in veel organisaties wordt onderschat. Dit fenomeen heet Bring Your Own Device, afgekort BYOD, en de vraag hoe je dat goed inricht is voor talloze organisaties actueel.
Aaron Verberne, accountmanager bij Vodafone Business, presenteerde dit vraagstuk aan de studenten en begeleidde de dag. De opdracht was concreet: ontwerp een creatief en realistisch plan om werkgerelateerde apps en data op privétoestellen zo goed mogelijk te beveiligen, zonder het privégebruik van de gebruiker te beperken. Een uitdaging die direct raakt aan de expertise van Vodafone Business op het gebied van digitale veiligheid en mobiel werken.
'Cybersecurity: bedrijfseconomisch onmisbaar voor elke mkb’er'
Van briefing tot expositie
Na de kennismaking en briefing gingen de teams aan de slag met doelgroeponderzoek en user stories. Vervolgens werd gebrainstormd, een idee gekozen en uitgewerkt tot een eerste prototype. Aan het einde van de dag presenteerden alle teams hun oplossing op een expositie, waar de opdrachtgevers de resultaten beoordeelden. Iedereen ontving een certificaat. Opvallend is de snelheid waarmee de teams op gang komen. Studenten die elkaar bij aanvang nog niet kenden, werkten aan het eind van de dag samen alsof ze al weken aan een project hadden gewerkt. De tijdsdruk en de aanwezigheid van een echte opdrachtgever maken het verschil.
Wat organisaties hiervan kunnen opsteken
Voor organisaties is de Utrechtse ICT Challenge meer dan een interessant onderwijsinitiatief. Het laat zien hoe een vraagstuk als BYOD-beveiliging, dat in de praktijk vaak blijft liggen, in één dag kan worden omgezet in concrete, toepasbare ideeën. Juist de frisse blik van studenten zonder vaste aannames levert inzichten op die een ervaren consultant niet altijd geeft.
Wat haalt Vodafone Business uit deze samenwerking, volgens Accountmanager Aaron Verberne? “Een mooie oefening, met creatieve uitingen die van inzicht getuigen! De digitale beveiliging van mobiele werkplekken is geen ver-van-mijn-bed-thema. Voor ieder bedrijf waar medewerkers met smartphones werken, is het een dagelijkse realiteit.”
Lees verder: Hoe ondernemer Bram Bertels zijn bedrijf veilig maakt.
Vodafone Business en onderwijs
Aaron Verberne is enthousiast over initiatieven als deze, die de positieve bijdrage van Vodafone Business aan onderwijs in het licht zetten: “Onderwijsinstellingen willen vooral lesgeven, niet worstelen met versnipperde telecomsystemen of de eisen van het Normenkader IBP. Wij nemen die complexiteit uit handen en zorgen voor een veilige, geharmoniseerde ICT-omgeving. Zo blijft er ruimte voor waar het echt om draait: goed onderwijs."
Betrouwbare connectiviteit en beveiligde data
Deel dit artikel