Direct naar inhoud

Utrechtse ICT Challenge: jong talent tackelt cyberdreiging

In een tijd waarin digitalisering het hart vormt van het moderne onderwijs, staat één vraag centraal: hoe zorgen we ervoor dat die digitale leeromgeving veilig en robuust blijft? Onlangs namen studenten van diverse ICT-opleidingen uit de regio Utrecht het heft in eigen handen tijdens de jaarlijkse ICT Challenge Utrecht. Een unieke samenwerking tussen onderwijsinstellingen en praktijkpartners als het Universitair Medisch Centrum Utrecht en Vodafone Business.

Studenten van verschillende ICT- en creatieve technologieopleidingen uit de regio Utrecht gingen tijdens de Utrechtse ICT Challenge in multidisciplinaire teams aan de slag met actuele uitdagingen, ingebracht door organisaties Universitair Medisch Centrum Utrecht en Vodafone Business. ‘Onderwijs meets praktijk!’

Utrechtse ICT Challenge: jong talent tackelt cyberdreiging

Security als strategisch thema

Onderwijsinstellingen zijn in toenemende mate afhankelijk van digitale platforms. Lesmateriaal, toetsen, communicatie — alles verloopt via de digitale snelweg. Maar daarmee neemt ook de kwetsbaarheid toe. Cyberdreigingen zoals DDoS-aanvallen, phishing en misbruik van zwakke plekken in de infrastructuur zijn geen toekomstmuziek, maar dagelijkse realiteit. Vodafone Business nam dit jaar deel als opdrachtgever van een van de challenges, met een thema dat zowel actueel als strategisch is:

“Bescherm ons digitale onderwijsplatform: ontwerp een beveiligingsstrategie tegen bedreigingen en incidenten.” 

De opdracht was gebaseerd op het normenkader informatiebeveiliging voor het onderwijs. Dit kader beschrijft hoe instellingen hun digitale weerbaarheid kunnen versterken, met normen rond netwerksegmentatie, endpoint beveiliging en monitoring. De studenten kregen de uitdaging om een creatieve, schaalbare én praktische oplossing te bedenken die écht zou kunnen werken in een onderwijscontext. Stefco Kraaij, Senior Manager Corporate Sales bij Vodafone Business, is duidelijk over de redenen om bij te dragen aan de challenge: “MBO-studenten zijn cruciaal voor onze samenleving. Door samen te werken met het bedrijfsleven geven we hen de kans om praktijkervaring op te doen. De Utrechtse ICT Challenge heeft ons geholpen om weer nieuwe inzichten gegeven hoe onderwijsinstellingen zich te beveiligen tegen cyberdreigingen."

Ook interessant: 'Wat is NIS2 en wat betekent het voor uw organisatie?'

Utrechtse ICT Challenge: jong talent tackelt cyberdreiging

Van theorie naar praktijk

Studenten werkten in multidisciplinaire teams aan een complete security-aanpak, bestaande uit vier onderdelen:

1 Risicoanalyse - Ze identificeerden de grootste kwetsbaarheden van het digitale leerplatform, zoals onveilige WiFi of gebrekkige awareness, met behulp van norm SM.07.

2 Strategisch ontwerp - De teams bedachten oplossingen met technologie als basis: SD-WAN, encryptie, MFA en gedragstrainingen.

3 Proactieve monitoring - Op basis van norm SM.05 maakten ze plannen voor vroege detectie, inclusief monitoringtools en alarmering.

4 Creatieve presentatie - De aanpak werd visueel en begrijpelijk gepresenteerd aan een jury, met mock-ups, infographics en demo’s.

Stefco Kraaij over de uitvoering: “In één dag hebben deze studenten innovatieve ideeën gepresenteerd, variërend van gamification-concepten die bewustwording voor cybersecurity vergroten, mock-ups van systemen die security-incidenten inzichtelijk maken tot oplossingen voor het veilig beheren van vertrouwelijke informatie.” Kraaij (Vodafone Business) was onder de indruk van de creatieve benadering door de studenten. “Wat mij het meest raakte, was de manier waarop de studenten samenwerkten. Direct na de start werd iedereen in multidisciplinaire teams ingedeeld en binnen no-time was er een klik. Het enthousiasme, de creativiteit (leuke term van één van de teams: ‘De DataLekCheck’) en de samenwerking binnen en tussen teams waren inspirerend.”

Meer over security: 'Wie DDoS-aanvallen kan afslaan, kan ongestoord ondernemen"

Utrechtse ICT Challenge: jong talent tackelt cyberdreiging

Waarom deze challenge ertoe doet

De deelname van Vodafone Business is geen toeval. Binnen de zakelijke markt is educatie een van de speerpunten van de organisatie, en cybersecurity een kernthema. Door studenten uit te dagen in een realistische setting, ontstaat er wederzijds begrip: onderwijsinstellingen krijgen inzicht in de nieuwste ideeën van de volgende generatie IT’ers, en studenten ervaren hoe complex en veelzijdig digitale beveiliging in de praktijk is.

Bovendien sluit deze aanpak naadloos aan op de bredere missie van Vodafone Business om digitalisering in Nederland veiliger, slimmer en inclusiever te maken. Niet alleen door technologie te leveren, maar ook door het gesprek te voeren over verantwoordelijk gebruik, digitale weerbaarheid en toekomstbestendig ontwerp. 

Stefco Kraaij: "Bij Vodafone Business zetten we ons in om de digitale infrastructuur in vitale sectoren, zoals het onderwijs, veilig en betrouwbaar te houden. Het is onze verantwoordelijkheid om samen met hen een stevige verdedigingslinie tegen cyberdreigingen te vormen."

Van klaslokaal naar boardroom

De Utrechtse ICT Challenge is veel meer dan een wedstrijd. Het is een leerschool voor de professionals van morgen én een spiegel voor organisaties van vandaag. Het laat zien hoe waardevol het is om jonge talenten een stem te geven in de ontwikkeling van digitale oplossingen. En hoe innovatie ontstaat op het snijvlak van techniek, creativiteit en samenwerking. 

Security is geen eenmalig project, maar een continu proces — en daar hoort iedereen bij. Ook de studenten van vandaag, die de architecten zijn van het onderwijs van morgen. 

De Utrechtse ICT Challenge is een initiatief van ROC Midden Nederland, Nimeto, Grafisch Lyceum Utrecht, MBO Utrecht en Hogeschool Utrecht, Universitair Medisch Centrum Utrecht en Vodafone Business en wordt uitgevoerd in samenwerking met Fundamentals Academy. Zie ook de U-TECH community.

Nieuwsbrief

Schrijf u in voor de nieuwsbrief

Lees ons volledige Privacy Statement